Hvem er vi?
LAB Car Service i Haderslev er pr. 1. april 2026 en del af Ketner og skifter derfor navn til Ketner Haderslev.
Det betyder, at du fortsat kan forvente den lokale service og det værksted, mange allerede kender. Nu med adgang til endnu flere kompetencer, mere sparring og et stærkere teknisk set-up gennem Ketners organisation.
Med mange års erfaring i bilbranchen tager vi hånd om både service, reparation, klargøring til syn, airconditionservice og montering af ekstraudstyr. Men i høj grad også avanceret fejlsøgning, reparation af højvoltsbatterier og generelt speciale i elbiler Vi arbejder med alle typer biler og kombinerer klassisk mekanikerviden med moderne diagnose og testudstyr.
Vi råder over både originale testere og Bosch-testere, så vi kan fejlfinde på stort set alle bilmærker – også de mere specialiserede. Som en del af Bosch Car Service lever vi op til høje krav til kvalitet, udstyr og uddannelse. Derfor videreuddanner vores medarbejdere sig løbende, så vi altid er opdateret på den nyeste teknologi og udvikling i branchen.
Hos Ketner Haderslev kan vi også tilbyde rustbeskyttelse i høj kvalitet. Har du brug for at komme videre, mens vi arbejder på bilen, stiller vi lånebil til rådighed efter aftale.
Et lille historisk tilbageblik
Værkstedet har rødder tilbage til Lillelund Auto, som siden 1990 har opbygget et stærkt ry for kvalitet, teknisk kunnen og god service. I 2008 flyttede værkstedet til de nuværende lokaler på Kløvervej 73 B i Haderslev, og i 2018 blev Borks Automobilforretning en del af virksomheden. Det fælles navn blev herefter LAB Car Service.
I dag drives værkstedet fortsat med stærk lokal forankring, og med Ketner i ryggen står vi endnu stærkere rustet til fremtiden. Det giver vores kunder adgang til et større fagligt miljø, flere specialkompetencer og et værksted i fortsat udvikling – uden at gå på kompromis med den nære og personlige service.

